Štetce na ,,blendenie"
Ahojte priatelia! Dnešný článok bude po dlhšej dobe edukatívneho charakteru. Ak sa už o makeup zaujímate viac alebo sa chcete v jeho nanášaní zdokonaliť, určite už viete, že štetce na oči sú základ. Na svete ich však existuje také množstvo, že je len ťažké sa v nich vyznať. A práve "blending brushes" alias štetce na rozmazávanie sú absolútne najdôležitejším článkom výbavy každej makeup artistky. Ak uvažujete o kúpe takéhoto štetca, určite Vám pomôže tento malý sprievodca, ktorý som pre Vás spísala. Pomôže Vám zorientovať sa v jednotlivých typoch blendovacích štetcov a zistíte, ktorý sa na čo používa (pretože nie je rozmazávanie ako rozmazávanie). Tak poďme na to!
Dnes si popíšeme konkrétne sedem druhov štetcov na rozmazávanie. Pri práci používam výlučne dve značky - SIGMA a HAKURO. Jednoducho sa mi osvedčili svojou kvalitou. Sigma Brushes sú o niečo drahšie (v kategórii na oči Vás vyjdú od 15 do 20 USD). Hakuro je poľská značka a ponúka lacnejší variant (stále veľmi kvalitný) štetcov na oči od 4 do 11 EUR. Na druhej strane blending brushes sú presne tým typom pomôcok, na ktorých sa šetriť neoplatí. Môžete si kúpiť lacnejší plochý alebo ceruzkový štetec, ale rozmazávanie je must-have záležitosť, na ktorú si musíte vybrať maximálne vyhovujúci produkt.
Na obrázku vyššie môžete vidieť všetky štetce vedľa seba pre porovnanie veľkostí a tvarov. Platí tu niekoľko logických zásad: čím objemnejší štetec, tým väčšiu plochu ním vieme pokryť, čím je brush hustejší, tým precíznejšia aplikácia, čím dlhšie štetiny, tým lepšia difúzia tieňov. Pri kupovaní blendovacieho pomocníka tiež treba zvážiť veľkosť Vašeho oka.
Pre najjednoduchšiu orientáciu budem štetce predstavovať od najväčšieho po najmenší:
1. Sigma Tapered Blending E40 je jeden z najpredávanejších rozmazávacích štetcov na svete. Má veľmi dlhé štetiny a nie je veľmi hustý. Tieto vlastnosti sú vhodné na rozptýlenie tieňov po širšej ploche viečka. Napríklad ak máte stále pocit, že tiene sa do seba nevpíjajú tak ako majú - stačí zobrať tento štetec, na ktorý dáte transparentný púder a zopár ťahmi prejsť po viečku. Ja mám tento štetec rada aj na trochu netradičné použitie - kontúrovanie nosa, nakoľko vie byť na tvári veľmi precízny.
2. Hakuro H74 je mojím absolútne najpoužívanejším štetcom v celej kozmetickej zbierke. Nápis na rukoväti má už značne došúchaný a to už niečo znamená. Je už chudáčik trochu starý a mala by som ho v dohľadnej dobe vymeniť, ale nechcem sa ho vzdať. Ak by ste si mali kúpiť len jeden štetec z týchto siedmich, nech je to tento. Má perfektný okrúhly tvar, akurát dlhé štetiny a nie je ani riedky, ani hustý. Skrátka - úžasný na aplikáciu a rozptýlenie tieňov v záhybe oka. Ak máte väčšie oči, môžete ním rozmazať aj vonkajší kútik. Pre mňa je však najlepší na nanesenie prvej prechodovej farby v záhybe (čo môžete vidieť v každom fototutoriáli).
3. Hakuro H77 je veľmi podobný H74. Majú rovnako dlhé štetiny a podobnú hustotu. H77 je o trochu hustejší a má odlišné zastrihnutie. Zatiaľ čo predchádzajúci brush mal okrúhle zakončenie, tento má štetiny jemne do špicu. Táto vlastnosť sa hodí na líčenia, keď chceme docieliť výrazný efekt v záhybe - napríklad pri cut crease. Samozrejme, je tiež dosť chlpatý, takže ním vieme rozmazať jednotlivé prechody. Mne sa ale najviac osvedčil pri postupnom gradovaní tieňov v záhybe oka.
4. Hakuro H79 je ďalší mnou veľmi používaný brush. Je stredne veľký s rovnakou hustotou ako predchádzajúce dva štetce. Jeho veľkosť z neho robí skvelého pomocníka pri rozmazávaní tieňov vo vonkajšom kútiku oka. Taktiež s ním viete docieliť precízne rozmazanie tieňov v záhybe/nad záhybom či hrubé blendenie dolného viečka.
5. Sigma Blending E25 sa podobá na Hakuro H79 s tým rozdielom, že je menej hustý a užší. Preto je ešte vhodnejší na rozmazávanie tieňov na dolnom viečku. Veľmi dobrú službu urobí aj pri precíznom tieňovaní vonkajšieho viečka, ak chcete docieliť pomerne výrazný V tvar. Skvelý je aj pri cut crease líčení, pretože sa s ním dobre rozmazáva ostrá línia prechádzajúca cez záhyb.
6. Sigma Buff And Blend E39 patrí medzi štetce, ktoré bežný človek až tak nutne nepotrebuje. Jeho vlastnosti sú trochu odlišné - je hustejší ako všetky predchádzajúce brushes. Preto s ním viete tiene na viečko ,,vklepať" a následne rozmazať. Kvôli hustote štetín to blendenie ide trochu ťažšie, preto ho zvyknem kombinovať s Hakuro H79.
7. Sigma Exact Blend E32 je najmenší a najhustejší štetec. Bude sa hodiť hlavne ženám s menším okom, pretože vie byť precízny aj na veľmi malých plochách. V núdzových prípadoch dokáže zastúpiť aj ceruzkový štetec na dolnom viečku - nanesiete ním tieň veľmi tesne ku koreňom mihalníc a následne rozmažete. Je dostatočne tvrdý aj na aplikáciu tmavého tieňa do záhybu oka pri vytváraní cut crease makeupu.
Teraz si asi poviete, že mať toľko štetcov na blendenie je absolútne zbytočné. Nuž, človek, ktorý nelíči ich ani nepotrebuje. Samy však zistíte, že pri vytváraní zložitejších makeupov budete postrádať štetce rôznych tvarov a veľkostí. Hoci niektoré z nich môžu mať univerzálne funkcie, stále tu budú brushes na špeciálne účely, ktoré prácu vizážistiek značne uľahčujú. Tak čo - uvažujete o rozšírení zbierky štetcov na oči?
Komentáre
Zverejnenie komentára